Alergie u psów są coraz częstszym problemem, który może znacznie obniżyć jakość życia naszych futrzastych przyjaciół. Psy, podobnie jak ludzie, bywają uczulone na różne substancje, co prowadzi do szeregu nieprzyjemnych objawów. Alergie u psów wywoływane są przez wiele czynników, takich jak pokarm, pyłki, kurz, a nawet ukąszenia owadów. W tym artykule omówimy, na co czworonogi mogą mieć nadwrażliwość, jak wygląda jej przebieg oraz jakie są metody leczenia.

Na co psy mogą mieć alergię?

Czy pies może mieć alergię na pyłki? Tak, są one jednym z najczęstszych alergenów sezonowych. Oprócz tego czworonogi mogą być uczulone na różne inne czynniki, w tym:

  • alergeny środowiskowe – pleśń, roztocza kurzu domowego,
  • alergie pokarmowe – nietolerancje na białko zawarte w mięsie (np. wołowina, kurczak), zboża (pszenica, kukurydza), a także dodatki do karmy, takie jak konserwanty,
  • ukąszenia owadów – niektóre psy mogą mieć reakcje alergiczne na ślinę pcheł lub użądlenia owadów,
  • kontaktowe alergie – substancje, z którymi pies ma kontakt skórny, jak detergenty, chemikalia używane w ogrodzie czy materiał, z jakiego wykonane jest legowisko.
jak-wyglada-alergia-u-psa-scaled

Jak wygląda alergia u psa? Objawy

Uczulenie u psa może być różnorodne, w zależności od rodzaju alergenu i indywidualnej reakcji organizmu. Jak się objawia alergia u psa? Istnieje wiele charakterystycznych symptomów wskazujących na uczulenie, przyjrzyjmy się niektórym z nich.

  • Świąd i zaczerwienienie skóry – przy tych objawach psy intensywnie się drapią, gryzą lub liżą skórę, co prowadzi do powstawania bolących zmian skórnych.
  • Problemy z uszami – o tych może świadczyć częste potrząsanie głową, drapanie uszu, nawracające infekcje, a także nadmiar woskowiny.
  • Wysypka i łuszczenie się skóry – uczuleniowe zmiany skórne, które mogą obejmować całe ciało lub pojawiać się miejscowo, wywołując dyskomfort u zwierzęcia.
  • Problemy trawienne – biegunka, wymioty, wzdęcia występują najczęściej w przypadku alergii pokarmowej.
  • Nadmierne łzawienie oczu oraz nieżyt nosa – objawy te przypominają często katar sienny u ludzi. Pojawiają się szczególnie u psów z alergią na pyłki.

Jak rozpoznawać alergię u psa?

Rozpoznanie alergii u psa może być trudne, ponieważ objawy mogą przypominać inne choroby, takie jak infekcje skórne lub problemy trawienne. Warto skonsultować się z weterynarzem, który zleci odpowiednie procedury diagnostyczne. Do najczęściej stosowanych metod należą testy alergiczne, podczas których weterynarz wprowadza pod skórę małe dawki różnych alergenów, aby zobaczyć, na które z nich pies reaguje.

Kolejną możliwością diagnozy jest dieta eliminacyjna. Stosuje się ją w przypadku podejrzeń alergii pokarmowej – pies jest karmiony w specjalny sposób, polegający na wykluczeniu potencjalnych alergenów, a następnie stopniowym wprowadzaniu innych produktów.

Ostatnią opcją są testy krwi. Mogą one pomóc w wykryciu alergii na niektóre substancje, jednak warto pamiętać, że są one mniej dokładne, niż testy skórne.

czy-pies-moze-miec-alergie

Alergia u psa – jak leczyć?

Leczenie alergii u psa zależy od jej przyczyny oraz objawów. Najważniejsze jest wyeliminowanie lub zminimalizowanie kontaktu z alergenem. Uczulenie na tle pokarmowym oznacza zmianę diety, natomiast w przypadku alergii środowiskowych, takich jak pyłki, konieczne może być ograniczenie przebywania naszego czworonoga na zewnątrz w okresie intensywnego pylenia.

Warto wiedzieć, że leczenie objawowe obejmuje:

  • leki przeciwhistaminowe – stosowane w celu łagodzenia świądu i innych objawów alergicznych,
  • steroidy – używane w ciężkich przypadkach, aby zmniejszyć stan zapalny, jednak długotrwałe ich stosowanie może mieć skutki uboczne,
  • szampony hipoalergiczne – pomagają złagodzić podrażnienia skóry i usunąć alergeny z sierści,
  • terapię immunologiczną (odczulanie) – polega na podawaniu psu małych dawek alergenu, co pomaga w „przyzwyczajeniu” do niego układu odpornościowego.

Dzięki odpowiedniemu leczeniu, a także profilaktyce możliwe jest znaczne złagodzenie objawów alergii u psa oraz poprawienie jakości jego życia. Warto pamiętać, że każde uczulenie wymaga indywidualnego podejścia, dlatego kluczowe jest regularne monitorowanie stanu zdrowia pupila, jak również ścisła współpraca z weterynarzem.