Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednak oprócz szczęśliwych i pozytywnych chwil nasz pupil potrafi zapewnić nam także dni pełne stresu oraz niepokoju. Twój pies zjadł papier lub inny szkodliwy dla niego produkt, taki jak ludzkie leki, skarpetka, kawałek zabawki czy rozrzucone przez dzieci klocki Lego? Co robić w takiej sytuacji, a czego zdecydowanie unikać? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. Udanej lektury!

Jak działać, gdy Twój zwierzak zje coś, czego nie powinien?

Choć na pewno bardzo uważasz i starasz się, by tak nie było, to w najbliższym otoczeniu czworonogów znajduje się wiele niebezpiecznych dla nich rzeczy. Mogą zaszkodzić im trutki na szczury, ale także czekolada, rodzynki czy cebula. Tragiczne w skutkach może być także zjedzenie przez psa lub kota kawałka plastiku. Dlaczego to takie groźne? Materiał ten nie jest trawiony przez zwierzęta, więc nie rozpuszczą go soki trawienne i pozostanie w żołądku, doprowadzając do wielu problemów. Przede wszystkim może dojść do niedrożności układu pokarmowego, a także do stanu zapalnego jelita lub niebezpiecznej dla życia perforacji.

Więc gdy tylko podejrzewasz, że Twój czworonożny przyjaciel zjadł coś nieodpowiedniego, koniecznie zgłoś się do weterynarza! Specjalista ten wykona USG, by sprawdzić, gdzie potencjalnie umieszczone jest niebezpieczne ciało obce. Następnie może on przepisać leki, wywołać wymioty lub w ekstremalnych sytuacjach – przeprowadzić operację w celu usunięcia problemu.

Co jeśli nie jesteśmy w stanie szybko dotrzeć do kliniki weterynaryjnej? Albo cała sytuacja dzieje się w nocy lub w dzień wolny od pracy? W takich przypadkach możesz spróbować zmusić zwierzaka do zwymiotowania. Dowiedz się, jak poprawnie przebiega wywoływanie wymiotów u kota i psa.

oblizujacy-piesek-scaled

Jak prawidłowo wywołać wymioty u czworonoga?

Zmuszenie pupila do wymiotów może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy wiesz, że do jego żołądka trafił zagrażający jego życiu produkt. Pamiętaj jednak, by nie wykonywać tej czynności, gdy wiesz, że zjedzona rzecz posiada ostre krawędzie. Takie ciała obce powinny być zawsze usunięte chirurgicznie.

Wracając jednak do głównego tematu, jeśli chcesz bezpiecznie wywołać wymioty u pupila, powinieneś użyć wody utlenionej. Sposób ten jest sprawdzony i w miarę bezpieczny. Jednak zanim podasz tę substancję do pyska zwierzaka, lepiej skonsultuj się telefonicznie z weterynarzem, na przykład specjalistą z naszej kliniki, który doradzi dokładnie, w jakich proporcjach podana woda utleniona nie zaszkodzi Twojemu czworonogowi.

Wywoływanie wymiotów u psa solą – nigdy tego nie rób!

Na internetowych forach dotyczących psów aż roi się od niezbyt mądrych pomysłów na doprowadzenie czworonoga do wymiotów. Sprawdź, czego koniecznie powinieneś unikać!

  • Wsadzanie psu do gardła palców – metoda ta nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić, gdyż jeszcze bardziej zestresujesz psa, co może wywołać u niego agresywne zachowania.
  • Wywoływanie wymiotów u psa wodą z solą – sposób ten może doprowadzić do zatrucia zwierzaka, objawiającego się zaburzeniami natury neurologicznej. Dodatkowo podanie soli utrudnia diagnozę i leczenie.
  • Podanie sody oczyszczonej – soda silnie podrażnia błony śluzowe przewodu pokarmowego oraz może spowodować poważne uszkodzenie nerek i wątroby. Dlatego jej podanie to naprawdę nie jest najlepszy pomysł.

jedzacy-piesek-scaled

Podsumowując, jeśli podejrzewasz, że Twój czworonożny przyjaciel zjadł coś nieodpowiedniego, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Specjaliści z naszej kliniki doradzą w takich sytuacjach, co robić dalej i poinstruują, jak działać. W nagłych wypadkach możesz też od razu przywieźć pupila do gabinetu, gdzie zostanie udzielona mu natychmiastowa pomoc. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem będzie niedopuszczanie do tego typu stresujących sytuacji i pilnowanie zwierzaka.