Pojawienie się szczeniaka w domu to prawdziwy rollercoaster. Od euforii, szczęścia i zachwytu nad słodyczą psiaka, po stres, niewyspanie się czy zamartwianie. O co bowiem możesz się martwić? O różne rzeczy, w tym o niechęć Twojego czworonoga do jedzenia. Jeśli zastanawiasz się, czemu szczeniak nie chce jeść i co robić w takich sytuacjach, to jesteś w dobrym miejscu! Zapoznaj się z poniższym artykułem – dowiedz się nieco więcej o swoim małym pupilu.

Dlaczego szczeniak nie chce jeść?

Zapewne jako opiekun młodego psa jesteś wyczulony na wszelkie anomalie pojawiające się w jego zachowaniu, w tym brak łaknienia. Niestety u szczeniąt może to świadczyć o różnych problemach, a także chorobach. Dowiedz się więc, dlaczego Twój szczeniak nie chce jeść mokrej lub suchej karmy!

mlody-pies-przy-misce-scaled

Oto najczęstsze przyczyny braku łaknienia u młodych psiaków.

  • Stres związany z odłączeniem od matki – niestety zbyt wczesne odebranie szczeniąt od matki i reszty stada może doprowadzić do silnego lęku separacyjnego, a on z kolei jest powodem braku apetytu u malucha. Dlatego zaleca się, by pies opuścił swoją „rodzinę” nie wcześniej niż przed ukończeniem 7 tygodnia życia.
  • Zmiana karmy – jeśli Twój pies pochodzi z hodowli, to warto, byś na początku jego pobytu w domu kontynuował sposób żywienia hodowcy. Nagłe zmiany karmy mogą chwilowo zniechęcić szczeniaka do jedzenia. Jeśli jednak nie wiesz, co jadł Twój psiak, bo np. jest znajdą, skonsultuj się z naszą kliniką weterynaryjną, a my chętnie doradzimy odpowiedni pokarm.
  • Zarobaczenie – wiele osób myśli, że tak młody pies nie może mieć w sobie szkodliwych robaków i jest to poważny błąd. Szczenięta mogą być zarażone np. glistą już na etapie życia płodowego. Pasożyty w organizmie psiaka mogą nieźle nabroić, doprowadzić do biegunki, wymiotów i oczywiście braku apetytu. Dlatego tak ważne jest, byś regularnie odrobaczał swojego pupila.

Młode psiaki mogą także stracić zainteresowanie jedzeniem w okresie ząbkowania.

Jak możesz pomóc psu?

Istnieje wiele sposobów, by Twój psiak znów zaczął jeść. Oczywiście podstawowym z nich jest wizyta u weterynarza lub psiego behawiorysty. Pierwszy z nich pomoże Ci w przypadku, chociażby zarobaczenia czy bolesnego wyżynania się zębów, natomiast drugi z pewnością znajdzie rozwiązanie dla problemów związanych ze stresem i lękiem separacyjnym.

Warto, byś pomyślał o interaktywnym karmieniu. Brzmi skomplikowanie? Nie obawiaj się! Polega ono na podawaniu jedzenia psu w ciekawy sposób, np. z użyciem Konga, mat węchowych czy lick mat. Przemyśl także podawanie jedzenia w wyznaczonych porach i zabieranie miski, jeśli pies przez wyznaczony czas nie zechce z niej nic zjeść. Następnie dołóż świeży pokarm, gdy przyjdzie czas kolejnego karmienia.

Pamiętaj także o ograniczeniu dodatkowych przysmaków i gryzaków. Choć są one ważnym elementem diety psa, to mogą doprowadzać do przejedzenia, gdyż mają dużo kalorii. Jeśli chcesz, by Twój pies coś gryzł, postaw np. na surową marchewkę lub poroże.

mlody-zadowolony-pies-scaled

Jak widać, przyczyny braku apetytu u psiego malucha mogą być różne. Ważne jest, byś odpowiedzialnie i szybko na nie reagował. Czasem wystarczy ciekawy sposób podania karmy, a innym razem konieczna będzie wizyta w naszej klinice. Pamiętaj jednak, by obserwować swojego zwierzaka i zapewniać mu najlepszą opiekę oraz pożywienie, gdyż to właśnie pierwsze miesiące życia są kluczowe dla prawidłowego rozwoju szczeniaka.