W ostatnim wpisie wyjaśnialiśmy, czemu szczeniaki stronią od jedzenia, jednak nie tylko one mają tego typu problemy. Właściciele dorosłych psów także często zauważają, że ich czworonożni przyjaciele nagle przestają być zainteresowane pokarmem. Brak apetytu może być powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy trwa to przez dłuższy czas. Warto zrozumieć różne przyczyny tego problemu, dlatego w tym artykule omówimy najważniejsze czynniki, które na to wpływają. Dzięki nam zrozumiesz, czemu pies nie chce jeść. Udanej lektury!
Zmiana diety lub pokarmu
Zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść suchej lub mokrej karmy? Najczęstszą przyczyną braku apetytu jest zmiana diety, a także podawanie nowego pokarmu. Zwierzęta przyzwyczajają się do konkretnej żywności i może im zająć trochę czasu, zanim zaakceptują nowe smaki. Jeśli zauważysz, że Twój pupil przestał jeść po zmianie diety, spróbuj powrócić do poprzedniej lub skonsultuj się z weterynarzem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania. Czasem bywa, że psu nie odpowiada konsystencja podawanego jedzenia, a także jego wielkość, jak to bardzo często bywa w przypadku suchej karmy.
Stres – kolejny niszczyciel psiego apetytu
Podobnie jak u ludzi, stres może wpływać na brak apetytu u psów. Zdarzenia takie jak przeprowadzka, śmierć opiekuna lub utrata innego zwierzęcia w domu, a także wizyta u weterynarza, a nawet hałas mogą sprawić, że zwierzak poczuje się zestresowany i straci apetyt. W takich sytuacjach najważniejsze jest, aby zapewnić mu spokój, ciepłe otoczenie, dodatkową uwagę oraz troskę. Jeśli problem nie ustępuje, warto skonsultować się z weterynarzem. Specjalista z pewnością podpowie, co zrobić gdy pies nie chce jeść karmy, w wyniku doznanego stresu.
Dlaczego pies nie je suchej i mokrej karmy? Może to choroba lub uraz
Masz problem ze swoim zwierzakiem, który nie je? Czemu tak się dzieje? Dlaczego pies nie chce jeść suchej karmy nawet z miski? Brak apetytu u zwierząt może być również wynikiem choroby bądź urazu. W przypadku gdy trwa to dłużej niż jeden dzień lub towarzyszą mu inne objawy, np. wymioty, biegunka, zmiana zachowania czy apatia, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Schorzenia takie jak zakażenia, infekcje, problemy układu trawiennego, a także hormonalnego mogą wpływać na apetyt pupila.
Pies może odmawiać jedzenia, także gdy ma problemy z zębami lub jamą ustną. Bolesne dziąsła, uszkodzone zęby, a także inne dolegliwości stomatologiczne mogą sprawić, że Twój czworonożny przyjaciel nie będzie chciał gryźć czy żuć jedzenia. Regularne wizyty u specjalisty oraz odpowiednia higiena jamy ustnej pomogą tego uniknąć.
Źle dobrane porcje żywności i nudne podanie
Podawanie zbyt dużych porcji jedzenia, a także nieodpowiedniej dla rasy lub wieku psa żywności może również prowadzić do braku apetytu. Pamiętaj, że każdy pupil wymaga innej ilości pokarmu. Dobrze jest skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety i porcji żywności dla psiaka.
Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść z miski, pamiętaj, by urozmaicać formę podania. Psy to drapieżniki, które lubią „polować” na swoje jedzenie. Suchą karmę możesz wrzucać do różnego typu zabawek, zawijać w ręcznik czy pakować do rolek od papieru toaletowego. Z kolei mokrą możesz wyłożyć na LickiMatę lub wypełnić nią Kongo. Dzięki temu pies będzie dobrze się bawił oraz dostanie upragnione wyzwanie, by zdobyć pokarm.
Podjadanie między posiłkami
Czasami pies może odmawiać jedzenia, ponieważ dostaje zbyt wiele przekąsek między posiłkami. Jeśli Twój pupil je dużo smakołyków, może po prostu nie być już tak bardzo głodny. Dobrze jest ograniczyć ilość przekąsek między potrawami oraz skoncentrować się na regularnych, odpowiednich i wartościowych porcjach jedzenia. Przejedzony pies to wcale nie jest szczęśliwy zwierzak.
Podsumowując, brak apetytu u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Warto obserwować jego zachowanie, dbać o zdrowie i regularnie konsultować się z weterynarzem. Pamiętaj, że każdy psiak jest inny, dlatego może być konieczne wypróbowanie różnych rozwiązań, aby znaleźć sposób na pobudzenie apetytu oraz zapewnienie odpowiedniego żywienia.