W ostatnim wpisie wyjaśnialiśmy, czemu to szczeniaki stronią od jedzenia, jednak nie tylko one mają tego typu problemy. Właściciele dorosłych psów także często zauważają, że ich czworonożni przyjaciele nagle przestają być zainteresowane jedzeniem. Brak apetytu u psa może być powodem do niepokoju, zwłaszcza gdy trwa przez dłuższy czas. Warto zrozumieć różne przyczyny tego problemu, dlatego w tym artykule omówimy najważniejsze czynniki mogące wpływać na brak apetytu u psa. Dzięki nam zrozumiesz, czemu pies nie chce jeść. Udanej lektury!

Zmiana diety lub pokarmu

Zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść suchej lub mokrej karmy? Najczęstszą przyczyną braku apetytu jest zmiana diety, a także podawanie nowego pokarmu. Psy przyzwyczajają się do konkretnej karmy i może im zająć trochę czasu, zanim zaakceptują nowe smaki. Jeśli zauważysz, że Twój pupil przestał jeść po zmianie diety, spróbuj powrócić do poprzedniej karmy lub skonsultuj się z weterynarzem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania. Czasem bywa, że pupilowi nie odpowiada konsystencja podawanego jedzenia, a także jego wielkość, jak to bywa w przypadku suchej karmy.

czemu-pies-nie-chce-jesc-scaled

Stres – kolejny niszczyciel psiego apetytu

Podobnie jak u ludzi, stres może wpływać na brak apetytu u psów. Zdarzenia takie jak przeprowadzka, śmierć opiekuna lub utrata innego zwierzęcia w domu, a także wizyta u weterynarza, a nawet hałas mogą sprawić, że pies poczuje się zestresowany i straci apetyt. W takich sytuacjach najważniejsze jest, aby zapewnić swojemu psu spokój, ciepłe otoczenie oraz dodatkową uwagę oraz troskę. Jeśli problem nie ustępuje, warto skonsultować się z weterynarzem. Specjalista z pewnością podpowie, co zrobić gdy pies nie chce jeść karmy, w wyniku doznanego stresu.

Dlaczego pies nie je? Może to choroba lub uraz

Brak apetytu u psa może być również wynikiem choroby czy urazu. W przypadku gdy pies nie je dłużej niż jeden dzień lub towarzyszą mu inne objawy, np. wymioty, biegunka, zmiana zachowania czy apatia, warto jak najszybciej udać się do weterynarza. Choroby takie jak zakażenia, infekcje, problemy układu trawiennego, a także układu hormonalnego mogą wpływać na apetyt pupila.

Pies może odmawiać jedzenia, także gdy ma problemy z zębami lub jamą ustną. Bolesne dziąsła, uszkodzone zęby, a także inne problemy stomatologiczne mogą sprawić, że Twój czworonożny przyjaciel nie będzie chciał gryźć czy żuć jedzenia. Regularne wizyty u specjalisty oraz odpowiednia higiena jamy ustnej pomogą uniknąć takich problemów.

dlaczego-pies-nie-je-karmy-scaled

Źle dobrane porcje żywności i nudne podanie

Podawanie zbyt dużych porcji jedzenia, a także nieodpowiedniej dla rasy lub wieku psa żywności może również prowadzić do braku apetytu. Pamiętaj, że każdy pupil wymaga innej ilości jedzenia. Dobrze jest skonsultować się z weterynarzem w celu doboru odpowiedniej diety i porcji żywności dla psiaka.

Dodatkowo jeśli zastanawiasz się, dlaczego pies nie chce jeść z miski, pamiętaj, by urozmaicać formę podania karmy. Psy to drapieżniki, które lubią „polować” na swoje jedzenie. Suchą karmę możesz wrzucać do różnego typu zabawek, zawijać w ręcznik czy pakować do rolek od papieru toaletowego. Z kolei mokrą możesz wyłożyć na lickmatę lub wypełnić nią Kongo. Dzięki temu pies będzie dobrze się bawił oraz miał wyzwanie, by zdobyć pokarm.

Podjadanie między posiłkami

Czasami pies może odmawiać jedzenia, ponieważ dostaje zbyt wiele przekąsek między posiłkami. Jeśli Twój pupil je dużo smakołyków, może po prostu nie być tak głodny podczas głównych posiłków. Dobrze jest ograniczyć ilość przekąsek między posiłkami oraz skoncentrować się na regularnych, odpowiednich i wartościowych porcjach jedzenia. Przejedzony pies to wcale nie jest szczęśliwy zwierzak.

Podsumowując, brak apetytu u psa może mieć wiele różnych przyczyn. Warto obserwować zachowanie pupila, dbać o jego zdrowie i regularnie konsultować się z weterynarzem. Pamiętaj, że każdy psiak jest inny, dlatego może być konieczne wypróbowanie różnych rozwiązań, aby znaleźć sposób na pobudzenie apetytu i zapewnienie odpowiedniego żywienia.