Jeśli jesteś właścicielem czworonożnego przyjaciela, to na pewno znasz to uczucie niepokoju, które pojawia się, gdy Twój pupil ma jakiekolwiek problemy zdrowotne. Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na szereg różnych dolegliwości, a jednym z najczęściej spotykanych problemów są alergie. U psów mogą objawiać się one na różne sposoby i być spowodowane przez wiele czynników. Chcesz wiedzieć, co może powodować np. czerwoną wysypkę na brzuchu psa? Przeczytaj poniższy artykuł!

Przyczyny alergii u psów

Alergia u psa, podobnie jak u człowieka, jest niespecyficzną reakcją obronną organizmu na substancję, która w normalnych warunkach nie powinna stanowić zagrożenia. W takim przypadku układ immunologiczny czworonoga zaczyna traktować tę substancję jako intruza, reagując na nią zbyt intensywnie. Przykładowo może dochodzić do procesu zwielokrotniania komórek układu odpornościowego, które potem w wyniku ataku na nieproszonego gościa mogą zniszczyć zdrowe tkanki w ciele Twojego pupila.

Czynniki wywołujące alergie u psów są różnorodne. Roztocza domowe, pleśnie, pył, pokarm, a także różnego rodzaju chemikalia zawarte w środkach czystości czy kosmetykach dla zwierząt mogą stać się powodem alergicznych reakcji u naszych pupili. Jak objawia się uczulenie na wymienione rzeczy? Już opowiadamy.

krostki-u-psa-na-brzuchu-scaled

Objawy alergii u psów

Jednym z najbardziej widocznych symptomów alergii u psów jest wysypka. Ta dolegliwość może pojawiać się w różnych miejscach na ciele psa, a jej lokalizacja, jak również skala będą zazwyczaj wskazywały na przyczynę alergii. Na przykład czerwona wysypka na brzuchu u psa często jest symptomem alergii kontaktowej, której przyczyną jest interakcja skóry czworonoga z substancją, wywołującą niepożądaną reakcję.

Z kolei pojawienie się krostek u psa na brzuchu może być oznaką alergii pokarmowej. Zmienione obszary w tym miejscu najczęściej oznaczają, że Twój pupil zareagował na coś, co zjadł. Mogą to być alergie na przykład na gluten, jaja, ryby, mięso czy nabiał. Najczęściej psy okazują się być uczulone na drób, dlatego warto unikać karm go zawierających. Alergia pokarmowa oprócz wysypki może objawiać się także biegunką oraz wymiotami.

W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może objawić się pod postacią wysypki u psa na całym ciele. Jest ona często reakcją na pyłki kwiatów, kurz, roztocza oraz pleśń. Z kolei wysypka u psa na grzbiecie może być wynikiem ekspozycji na określone chemikalia, takie jak pestycydy, mydła, szampony, a nawet materiały, z których wykonane są zabawki pupila lub jego legowisko. W takich przypadkach zwróć także uwagę na to, czy Twój pies nie kaszle, nie łzawią mu oczy lub nie kicha częściej niż zwykle.

wysypka-u-psa-na-calym-ciele-scaled

Jak pomóc psu z alergią?

Jeśli zauważysz u swojego psa objawy alergii, takie jak na przykład wysypka na brzuchu czy krosty, powinieneś skontaktować się z weterynarzem. Leczenie alergii u psa zależy przede wszystkim od jej przyczyny. Czasami wystarczy zidentyfikować alergen i unikać go, ale w innych przypadkach konieczne może być podanie leków.

Środki farmakologiczne są często przepisywane, gdy wystąpi infekcja skórna spowodowana alergią, ale w niektórych przypadkach może być konieczne użycie silniejszych sterydów lub leków immunosupresyjnych. W każdym przypadku podjęcie działań w celu zmniejszenia stresu psa i poprawy jego komfortu jest kluczem do skutecznego leczenia alergii.

Podsumowując, alergie u psów to powszechny problem, który może powodować u nich dyskomfort, jak również stres. Zyskanie więcej informacji o objawach oraz przyczynach dolegliwości skórnych może pomóc w rozpoznaniu problemu i podjęciu skutecznego leczenia. Pamiętaj jednak, że każda zmiana zachowania czy zdrowia Twojego pupila powinna być skonsultowana z weterynarzem. W końcu szczęście czworonożnego przyjaciela jest najważniejsze.