Czyste i zdrowe zęby to podstawa długiego życia psa. Każdemu właścicielowi zależy na tym, żeby jego pupil był jak najdłużej pełen energii, a jego „pocałunki” miały świeży zapach. Poprawne dbanie o zdrowie psiaka zaczyna się jednak od środka! Zaniedbane, nieczyszczone zęby mogą skrócić życie zwierzęcia o nawet dwa lata, a do tego prowadzić do nieświeżego oddechu, bólu oraz szeregu powikłań, których leczenie jest bardzo długie i drogie. W tym artykule wskażemy najczęstsze powody problemów z uzębieniem u psów oraz sposoby radzenia sobie z nimi – od prewencji do specjalistycznych wizyt. Problemy z uzębieniem nie muszą przekreślać długich, szczęśliwych lat pupila. Zapraszamy do lektury!

Spis Treści

Problemy z zębami u psów – jak je rozpoznać i im zapobiegać?

Najczęściej problemy z uzębieniem zaczynają pojawiać się około drugiego roku życia psa. Wówczas na powierzchni kłów odkłada się płytka nazębna, czyli resztki jedzenia i bakterie, a te z czasem zamieniają się w kamień. Konsekwencje jego nieleczenia mogą prowadzić nie tylko do brzydkiego zapachu z jamy ustnej, ale również do bólu u czworonoga, związanego z zapaleniem albo zanikiem dziąseł, infekcji albo nawet chorób serca, nerek lub wątroby. W najgorszych przypadkach nadmiar kamienia może rozwinąć się w kamicę odontolityczną lub powodować próchnicę. Zapalenie dziąseł jest szczególnie niebezpieczne u psów w podeszłym wieku lub małych ras. Bez odpowiedniej higieny może przerodzić się w zapalenie przyzębia i paradontozę, których leczenie jest bardzo drogie, a do tego czasochłonne. Predyspozycje do tych chorób najczęściej mają psy o wadach zgryzu, zbyt małym przedsionku jamy ustnej albo o zaburzeniach hormonów i niedoborach witamin.

Choroby uzębienia bardzo rzadko prowadzą do złamań zębów, które najczęściej zdarzają się w przypadkach urazów fizycznych, jednak nie jest to coś, co należy lekceważyć. Uszkodzone zęby mogą m.in. utrudniać przeżuwanie pokarmu. W przypadkach odprysków, pęknięć lub złamań zębów zaleca się wizytę u weterynarza stomatologa, który sprawdzi stan zęba i odpowiednio o niego zadba. Jednym z najlepszych dentystów dla zwierząt w województwie dolnośląskim jest dr Grzegorz z Animalmedica w Lubinie – specjalizuje się on w odbudowie ułamanych zębów.

Nieprzyjemny zapach z pyska a zdrowie jamy ustnej pupila

Jednym z najszybciej zauważalnych objawów, często bagatelizowanych w kontekście zdrowia psa, jest jego nieprzyjemny oddech. Ten z kolei jest statystycznie co trzecim powodem wizyt u psich dentystów. I nie bez powodu – halitoza stanowi wynik lotnych związków siarki w jamie ustne, najczęściej świadczący o chorobie przyzębia.

Zadbaj o zęby pupila w domu – krok po kroku

Pierwszy krok do dbania o higienę jamy ustnej psa jest bardzo prosty! Regularne szczotkowanie zębów zapobiega długotrwałemu odkładaniu się resztek jedzenia, co minimalizuje prawdopodobieństwo powstawania kamienia nazębnego. Na rynku znajduje się wiele szczoteczek i past do zębów dla zwierząt, tak więc jak zacząć dbać o zęby psa?

Wiele psów jest niewytresowanych i nieprzyzwyczajonych do ingerencji człowieka wokół pyska, ba… Oswojenie dorosłego pupila ze szczoteczką do zębów może zająć dużo czasu, dlatego stomatolodzy dla psów zalecają rozpoczęcie tego procesu już u szczeniaków, które szybciej chłoną informacje i dostosowują się do właścicieli. Jednak jedną z najbardziej efektywnych metod jest nagradzanie psa smakołykami za pozytywne reakcje – najpierw na samą szczoteczkę, następnie na ten gadżet z pastą i szczotkowanie.

dog-2582128_1280

Szczotkowanie zębów – rodzaje i sposoby

Wśród szczoteczek dla psów wyróżniamy takie z wieloma głowicami, dzięki którym można jednocześnie szczotkować i górną, i dolną powierzchnię zębów. Do wyboru są także akcesoria z uchwytami kątowymi, ułatwiającymi pracę oraz szczoteczki zakładane na palec, które są łatwe w użyciu. Włosie musi być jednak wystarczająco miękkie, by nie ranić dziąseł psa. Ważne jest, żeby czyścić zęby delikatnie i powoli, żeby nie wystraszyć pupila, a także nie zrobić mu krzywdy. Dodatkowym sposobem, który niweluje problem u źródła, jest wybieranie specjalistycznych karm oraz przysmaków dentystycznych, często oferowanych u weterynarzy-dentystów dla psów z różnymi potrzebami. Warto pamiętać, że najczęstszym powodem wywołującym kamień nazębny jest karma złej jakości. Próchnica u psów powstaje – tak samo, jak u człowieka – przy stałym spożywaniu jedzenia z dużą zawartością cukru, co sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Zbyt miękka karma, która nie wymaga żucia, bardzo często osadza się między zębami i trudniej jest ją wymyć, a dodatkowo nie przyczynia się do mechanicznego czyszczenia dziąseł, jak w przypadku suchej.

Zbilansowana, pełna witamin dieta jest równie ważna w utrzymaniu odpowiedniego stanu uzębienia, w odróżnieniu od karm niskiej jakości, zawierających dużo sztucznych dodatków i konserwantów, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przyzębia. Zapytaj swojego psiego dentystę podczas następnej wizyty o to, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego pupila!

Inną metodą na wsparcie odpowiedniej higieny jamy ustnej dla psa są gryzaki dentystyczne. Ich zadaniem jest nie tylko mechaniczne usuwanie płytki nazębnej, ale również dezaktywacja niektórych substancji odpowiedzialnych za powstawanie kamienia nazębnego. Każdy gryzak powinien być dostosowany do potrzeb zwierzaka – zbyt mały nie zmusi go do dokładnego gryzienia, a za duży dostarczy za dużo kalorii. Miękkie gorzej ścierają płytkę nazębną, ale z kolei za twarde mogą uszkodzić zęby psa. Dlatego właśnie dentyści zalecają wykorzystanie gryzaków naturalnych, wykonanych z suszonych kawałków mięsa ze skór zwierzęcych, lub pałeczki o nieregularnym kształcie.

Profesjonalna opieka dentystyczna: kiedy warto udać się do weterynarza?

Wizyty kontrolne u weterynarzy-dentystów zaleca się odbywać co najmniej raz do roku. Warto jednak pamiętać, że w razie niepokojących oznak lepiej odwiedzić specjalistę od razu i zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, niżeli go leczyć. Profesjonalne czyszczenie zębów to zabieg wymagający znieczulenia ogólnego zwierzęcia, dlatego wykonuje się go, tylko kiedy jest naprawdę konieczny – w przypadku powiększonych, krwawiących dziąseł lub trudności w jedzeniu pokarmu. Pod narkozą z zębów psa usuwa się kamień za pomocą specjalistycznego sprzętu ultradźwiękowego, następnie poleruje i fluoryzuje ich powierzchnię. Niekiedy zdarza się, że jednym z punktów czyszczenia zębów jest również ekstrakcja lub odbudowa jednego z nich. Ta ma miejsce wówczas, gdy pies ukruszył sobie ząb lub jest on tak pokryty próchnicą, że nie da się go uratować. Decyzję o ekstrakcji zęba podejmuje stomatolog zwierzęcy, dlatego ważne jest, żeby na wizytę udać się do wyspecjalizowanej placówki.

Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej psa to wieloetapowy proces, do którego należy przyzwyczaić pupila. Regularne szczotkowanie zębów, zbilansowana dieta i korzystanie z zabawek dentystycznych stanowią jednak niezawodne sposoby na uniknięcie stresu związanego ze skomplikowanymi zabiegami stomatologicznymi. Pośród wielu stomatologów dla zwierząt w województwie dolnośląskim warto wybrać wykwalifikowaną i doświadczoną placówkę. Doktor Grzegorz to weterynarz z powołania, który od wielu lat ratuje ze swoim unitem zęby zwierząt w Polkowicach. Dzięki spokojnemu i profesjonalnemu podejściu do pacjentów sprawia, że wizyty z nawet najbardziej przestraszonymi pupilami przebiegają pomyślnie.

Umów się już dziś do naszego dentysty dla psów w Lubinie i ciesz świeżymi „pocałunkami” swojego pupila!